Skip to main content
Members of Local Authorities of the Golden Grove and Nabaclis Village District, 1872 - 2004


January, 1872 -- December 1872
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Mr. John Sancho Councillors:

January, 1873 -- December 1873
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1874 -- December 1874
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1875 -- December 1875
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1876 -- December 1876
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1877 -- December 1877
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1878 -- December 1878
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1879 -- December 1879
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1880 -- December 1880
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1891 -- December 1891
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1882 -- December 1882
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1883 -- December 1883
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:


January, 1884 -- December 1884
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1885 -- December 1885
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1886 -- December 1886
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1887 -- December 1887
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1888 -- December 1888
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1889 -- December 1889
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1890 -- December 1890
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1891 -- December 1891
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1892 -- December 1892
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1893 -- December 1893
Chairman:M. G. Pitta Deputy Chairman: Overseer: Councillors:

January, 1894 -- December 1894
Chairman:M. G. Pitta Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1895 -- December 1895
Chairman:M. G. Pitta Deputy Chairman: Overseer: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1896 -- December 1896
Chairman:M. G. Pitta Deputy Chairman: Overseer: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1897 -- December 1897
Chairman:M. G. Pitta Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1898 -- December 1898
Chairman: M. G. Pitta Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1899 -- December 1899
Chairman: M. G. Pitta and Thomas Adams Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn,Thomas Adams

January, 1900 -- December 1900
Chairman:Thomas Adams Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1901 -- December 1901

Chairman:Thomas Adams Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1902 -- December 1902

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1903 -- December 1903

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1904 -- December 1904

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1905 -- December 1905

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1906 -- December 1906

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1907 -- December 1907

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn

January, 1908 -- December 1908

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors:Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield, W. Maison, Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, P. Sumner,B. Trotman, and Joseph Alfred Trotman.


January, 1909 -- December 1909

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield, Job Luke,W. Maison, Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, P. Sumner, and Joseph Alfred Trotman.


January, 1910 -- December 1910
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield, Job Luke, N. Maison, C. Hiles, Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1911 -- December 1911
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, C. Hiles, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1912 -- December 1912
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, C. Hiles, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1913 -- December 1913
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, C. Hiles, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1914 -- December 1914
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, C. Hiles, and Joseph Alfred Trotman.


January, 1915 -- December 1915
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1916 -- December 1916
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1917 -- December 1917
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1918 -- December 1918
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Albert Massiah Benn, R. Charles, George Edmund Cockfield,Jas David, Job Luke, N. Maison, and Joseph Alfred Trotman.

January, 1919 -- December 1919
Chairman: Mr. George Edmund Cockfield. Deputy Chairman: Mr. Nathaniel Mason. Overseer: Mr. Alexander Simon. Councillors: Mr. Richard Charles, Mr. J. David, Mr. Job Luke, Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, Mr. Leopold Duncan Sarrabo, and Mr. Joseph Alfred Trotman

January, 1920 -- December 1920
Chairman:Mr. George Edmund Cockfield Deputy Chairman:Mr. Nathaniel Mason Overseer: Councillors: Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, Mr. Leopold Duncan Sarrabo, and Mr. Joseph Alfred Trotman

January, 1921 -- December 1921
Chairman:Mr. George Edmund Cockfield Deputy Chairman:Mr. Nathaniel Mason Overseer: Councillors: Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, Mr. Leopold Duncan Sarrabo, and Mr. Joseph A. Trotman

January, 1922 -- December 1922
Chairman:Mr. George Edmund Cockfield Deputy Chairman:Mr. Nathaniel Mason Overseer: Councillors: Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, Mr. Leopold Duncan Sarrabo, and Mr. Joseph A. Trotman

January, 1923 -- December 1923
Chairman:Mr. George Edmund Cockfield (May 1923)and Mr. Leopold Duncan Sarrabo (June, 1923) Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, Mr. Leopold Duncan Sarrabo, and Mr. Joseph A. Trotman



January, 1924 -- December 1924

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Mr. Lambert Tuckness "Tommy" Sancho, Mr. Leopold Duncan Sarrabo, and Mr. Joseph A. Trotman



January, 1925 -- December 1925

Chairman: Deputy Chairman: Overseer :

January, 1926 -- December 1926

Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1927 -- December 1927

Chairman: Deputy Chairman: Overseer:



January, 1928 -- December 1928

Chairman:Mr. Leopold Duncan Sarrabo ( January 1, 1928 - October 31, 1928)and Mr. Joseph A. Trotman (October 31, 1928 - December 31, 1928) Deputy Chairman: Overseer:



January, 1929 -- December 1929

Chairman: Leopold Duncan Sarrabo Deputy Chairman: Overseer: Councillors: J. R. Simon (September 21, 1929), W. Baptiste



January, 1930 -- December 1930

Chairman: Leopold Duncan Sarrabo Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Joseph Bristol, J. R. Simon, C. Evans



January, 1931 -- December 1931

Chairman: Deputy Chairman: Overseer:



January, 1932 -- December 1932

Chairman: Leopold Duncan Sarrabo Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Joseph Bristol, J. R. Simon, C. Evans, N. Hackett, Donald Ashley Bevel Trotman, E. Adams, N. Maison, W. Baptiste



January, 1933 -- December 1933

Chairman: Leopold Duncan Sarrabo Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Joseph Bristol, J. R. Simon, C. Evans, N. Hackett, Donald Ashley Bevel Trotman, E. Adams, N. Maison, W. Baptiste



January, 1934 -- December 1934

Chairman: N. Maison (January 1, 1934 -June 13, 1934), and J. R. Simon (June 14, 1934 – December 31, 1934) Deputy Chairman: Overseer: W. T. Benjamin, Sanitary Inspector: J. H. Roberts Councillors: Joseph Bristol, J. R. Simon, Donald Ashley Bevel Trotman, W. Baptiste, Victor Henry Walcott, B. Kingston, Bhupsingh, Leopold Duncan Sarrabo, Carlton Paton Browne Melbourne.



January, 1935 -- December 1935

Chairman: D. A. Bacchus Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Carlton Paton Browne Melbourne, J. R. Simon, J. C. M. Sealey, N. Maison (resigned February 6, 1935), W.E. Agostini (February 6, 1935), Victor Henry Walcott, B. Kingston, Bhupsingh, Donald Ashley Bevel Trotman, Leopold Duncan Sarrabo.







January, 1936 -- December 1936

Chairman: Deputy Chairman: Overseer:



January, 1937 -- December 1937

Chairman: Mr. George Edmund Cockfield Deputy Chairman: Overseer: Councillors: J. R. Simon, Carlton Paton Browne Melbourne, J. Williams, D. A. Sarrabo, J. C. Sealey, D. Bacchus, C. H. Collins, N. Marcus



January, 1938 -- December 1938

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Donald Ashley Bevel Trotman



January, 1939 -- December 1939

Chairman: Donald Ashley Bevel Trotman Deputy Chairman: Overseer:



January, 1940 -- December 1940

Chairman: Donald Ashley Bevel Trotman Deputy Chairman: Overseer:

January, 1941 -- December 1941

Chairman: Donald Ashley Bevel Trotman Deputy Chairman: Overseer:

January, 1942 -- December 1942

Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1943 -- December 1943

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Cardwell F. Adams, Donald Ashley Bevel Trotman, Carlton Paton Browne Melbourne,

January, 1944 -- December 1944

Chairman: J. C. M. Sealey Deputy Chairman: Overseer: Walter Theophilus Benjamin Councillors: Cardwell F. Adams, Carlton Paton Browne Melbourne, Donald Ashley Bevel Trotman, Hubert Augustus Hughes, Stephen Livingston Jeune, Bhupsingh, Joshua Arthur Younge, T. N. Persaud.



January, 1945 -- December 1945

Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Appointed; Hubert Augustus Hughes, Stephen Livingston Jeune, J. C. M. Sealey, Bhupsingh, Joshua Arthur Younge, Donald Ashley Bevel Trotman, Carlton Paton Browne Melbourne,


January, 1946 -- December 1946
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Walter Theophilus Benjamin Assistant Overseer: F. Solomon Councillors: Appointed; Donald Ashley Bevel Trotman, Carlton Paton Browne Melbourne, T. N. Persaud. Hubert Augustus Hughes, Stephen Livingston Jeune, Augustine Fernandes, (Elected)Thomas Henry Benn, Joshua Arthur Younge, Charles Herman Collins

January, 1947 -- December 1947
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1948 -- December 1948
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1949 -- December 1949
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1950 -- December 1950
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1951-- December 1951
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1952 -- December 1952
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1953 -- December 1953
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1954 -- December 1954
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1955 -- December 1955
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1956 -- December 1956
Chairman: Murtland P. Maison, Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Mitchell Fraser Stephen Livingston Jeune, Rattan Singh, Leonard Augustus Scott, Henry Culley, Carlton Paton Browne Melbourne, Abdool Majeed, and Donald Ashley Bevel Trotman.

January, 1957 -- December 1957
Chairman: Murtland P. Maison, Deputy Chairman: Abdool Majeed, Overseer:

January, 1958 -- December 1958
Chairman: Murtland P. Maison, Deputy Chairman: Carlton Paton Browne Melbourne, Overseer:

January, 1959 -- December 1959
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1960 -- December 1960
Chairman: Donald Ashley Bevel Trotman, Deputy Chairman: Kenneth Stephens Overseer:

January, 1961 -- December 1961
Chairman: Donald Ashley Bevel Trotman, Deputy Chairman: Kenneth Stephens Overseer:

January, 1962 -- December 1962
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1963 -- December 1963
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1964 -- December 1964
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:

January, 1965 -- December 1965
Chairman: Deputy Chairman: Overseer: Councillors: Rampersaud Tiwari, Sidnauth Singh

January, 1966 -- December 1966
Chairman: H. Jeune, Deputy Chairman: C. Allick Overseer: Councillors: Cecil Assanah, Samuel Luke

January, 1967 -- December 1967
Chairman: Donald Jackman, Deputy Chairman: H. Jeune, Overseer:

January, 1968 -- December 1968
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1969 -- December 1969
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1970 -- December 1970
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1971 -- December 1971
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1972 -- December 1972
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1973 -- December 1971
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1974 -- December 1974
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1975 -- December 1975
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1976 -- December 1976
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1977 -- December 1977
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1978 -- December 1978
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1979 -- December 1979
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1980 -- December 1980
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1981 -- December 1981
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1982 -- December 1982
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1989 -- December 1989
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1990 -- December 1990
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1891 -- December 1991
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1992 -- December 1992
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1993 -- December 1993
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1994 -- December 1994
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1995 -- December 1995
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1996 -- December 1996
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1997 -- December 1997
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1998 -- December 1998
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 1999 -- December 1999
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 2000 -- December 2000
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 2001 -- December 2001
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 2002 -- December 2002
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 2003 -- December 2003
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:
January, 2004 -- December 2004
Chairman: Deputy Chairman: Overseer:




Comments

Popular posts from this blog

John Baptiste Sanco

On Friday, March 20, 2009, I visited the New York Public Library, Humanities and Social Sciences (Research Division). I accessed copies of the Trinidad and Tobago year books for the years 1921 thru 1935. I paid particular attention to the obituary, which is found immediately following local events in the publications.

I made notes of the data of persons with the surnames of interest to me. At this instance I cannot locate the entire documentation.
In the yearbook for the year 1929 data is found telling readers that Mrs. Elizabeth Sancho, 92 years old died on November 30, 1928. I suppose she was born in either 1835 or 1836.  (perhaps, wife of John Sancho??)
In other issues of the yearbook entries listed below are included.
Mrs. Rupert Sancho died November 13, 1924 (Possibly, Chinese-Trinidadian)
John Baptiste Sanco died February 17, 1920. (I believe data will prove this John Sancho to be perhaps too young to be an uncle of Lambert Tuckness Sancho, for I am of the impression Sancho male…

Who are Descendants of Clarence Sancho and Mary (David) Sancho?

Are you aware of Samuel David and Mary (David)Sancho of Golden Grove? Samuel David was a Sergeant of British Guiana Police Force.  Samuel David departed in 1945 or 1946. Mary David and Clarence Sancho were married. The couple had about seven children. Much respect to Wainwright for pointing pieces of information on the David and Sancho union  to me some 43 years ago. Who must I consult to acquire the  knowledge  relative to David family  especially the descendants of  grand Uncle Clarence  Sancho?

Bertrand Aaran Abrams (1929-1969). An Unsung Guyanese Patriot

Bertrand Aaran Abrams (1929-1969).  An Unsung Guyanese Patriot “On July 21, 1954, the plaintiff was convicted by the magistrate of the East Demerara Judicial District for being on June 10, 1954, in possession of prohibited publications contrary to s. 4 of the Undesirable Publications (Prohibition of Importation) Ordinance, and fined $25 or one month’s imprisonment in default. The complaint was filed on June 30, 1954, and made returnable for July 7, 1954.”  “As the appeal against your conviction has been abandoned and the fine paid, I have to inform you that, in accordance with the ruling of the Law Officers for the breach of the emergency regulations, you are dismissed from your post as a Cl. II Assistant Teacher in Cane Grove Anglican School as from 11th January, 1955.”  - Joseph H. Jones, Manager, Cane Grove Anglican School. Opinion – I have no recollection of anyone telling Bertrand Abrams was fired as a school teacher. And for whatever the reasons offered by the colonial authorit…